E Pasaport Başvurusu İçin İstenen Fotoğraf Özellikleri

Tarafından   02/10/2015

e -pasaport-fotoğraf-özellikleriE pasaport için fotoğraf nasıl olmalı? pasaport için çekilen fotoğraf sakallı olabilir mi? e pasaport için fotoğraf başörtülü olabilir mi? E pasaport başvurularında yaşanan sorunların başında e pasaporta yapıştıralacak biyometrik fotoğrafların uygun olamaması.E-pasaport randevularında karşılaşılan en önemli aksaklığın BİYOMETRİK FOTOĞRAF standardı konusunda yaşanmakta olduğu gözlemlenmiştir. Vatandaşlarımızın standarda uygun fotoğraf getirmesinin sorunları azaltacağı düşünülmektedir. Pasaport fotoğraflarında şu noktalar önemlidir; arka fon ”KAR BEYAZI”olmalı, ağız kapalı tutulmalı, doğrudan kameraya bakılmalı, boyutları 50×60 mm olmalıdır. Daha ayrıntılı bilgi, açıklama ve örnekler aşağıda verilmiştirPasaport Kanunu’nun 17. Maddesine istinaden vatandaşlarımızdan istenecek fotoğraflar Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenen standartlara uygun olarak;

  • Son altı ay içinde çekilmiş, 50×60 mm çapında arka fonu beyaz (Biyometrik) 3 adet fotoğraf.
  • Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış, çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olacak.
  • Yüz kısmının yüksekliği 32 ile 36 mm arasında olacak, fotoğrafın yüzde 70 ile 80’ini kapsayacak.
  • Baş öne eğik veya herhangi bir tarafa dönük olmayacak, nötr bir yüz ifadesiyle ağzı kapalı olarak çekilmiş, beyaz fon desensiz olacak.
  • Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmayacak.
  • Fotoğraftaki renkler nötr olacak ve yüzün doğal renklerini yansıtacak, fotoğraf doğrudan kameraya bakarken çekilecek.
  • Gözler açık ve iyi görünür (kırmızı göz olmayacak) şekilde gözlerin önü saç veya gözlük çerçevesiyle kapatılmamış olacak, güneş gözlüğü veya gözlük camı üzerinde yansımalar olmayacak.
  • Küçük çocukların biyometrik fotoğrafları bu hususa dikkat edilerek çekilmiş olmalıdır.
  • Işık yüze eşit ölçüde yansıtılacak, yansıma veya gölgeler bulunmayacaktır.

pasaport-fotograf-
Biyometrik fotoğraflarda rötuş kullanılabilir mi ?
Teorik olarak kimliğinizin tespit edilmesine engel olmayacak ölçüde yapılan rötuşlar bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak seyahat edeceğiniz ülkenin sınır makamları tarafından kimlik tespitinin kolayca yapılabilmesi ve işlemlerinizin kısa sürede tamamlanması için rötuşsuz fotoğraflar tercih edilmelidir.
Biyometrik fotoğraf çektirirken ceket, kravat vb. kullanmak gibi belli bir kıyafet zorunluluğu var mıdır ?
Hayır, biyometrik fotoğrafınızı dilediğiniz kıyafetinizle çektirebilirsiniz.Ancak fotoğrafın fonu beyaz olmak zorunda olduğundan, beyaz renkli giysiler tercih edilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir