E Pasaport Başvurusu/Müracaatı için Gerekli Evraklar,Belgeler

Tarafından   02/10/2015

e-pasaport-başvurusu-ıcın-gerekli-evraklar-belgelerE Pasaport başvurusu için gerekli evraklar(belgeler) neler?yeni pasaport çıkartmak için hangi evraklar gerekiyor?pasaport yenileme için gerekli evraklar neler? Umuma Mahsus Pasaport Müracaatı Esnasında Gerekli Belgeler Neler?..
Yeni pasaport başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın yapması gereken ilk işlemleri e paport randevusu almak olacaktır.daha sonra randevu tarihine kadar kendilerinden istenen gerekli evrakları eksiksiz hazırlamalı gerekmektedir.
Yurtdışına gezi,iş,eğitim veya çalışmak amacıyla çıkış yapmak isteyen kişiler,yurtdışına gidecekleri tarihten en az 1 ay önce pasaport başvurusunda bulunmaları kişilerin yararına olacaktır.Emniyet Müdürlüklerindeki yoğunluk sebebiyle yeni pasaportların teslimatlarında geçikmeler yaşanabilir. Emniyet müdürlüğüne pasaport başvurusu yapacak vatandaşlarımız,kendilerinden istenen belgelerle birlikte e pasaport randevu tarihi ve saatinde ilgili emniyet müdürlüğünün pasaport şubelerinde bulunmaları gerekmektedir.Her Pasaport türü için farklı belgeler istenmektedir.Umuma mahsus yani normal pasaport başvurusu için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

  1. Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi, (Sürücü Belgesi veya eski pasaport müracaat esnasında kabul edilememektedir.)
  2. Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen Pasaport cüzdan bedeli,
  3. 2 adet 5×6 cm ebadında Biyometrik arka fonu beyaz fotoğraf,
  4. Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen harç yatırıldığına dair makbuz, (6 ay, 1-2-3 veya 10 yıllık)
  5. 1 adet tam kapaklı kırmızı renkli karton dosya,
  6. Ayrıca varsa eski pasaportun getirilmesi gerekmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport; İl Merkezi Pasaport Şube Müdürlüğü yanında  ilçe Pasaport Şube Müdürlülerinde de verilmektedir.Eski pasaportlara uzatma işlemi yapılmamakta olup,yeniden müracaat ile yani pasaport verilmektedir.
Harçlar Anlaşmalı bankalara veya bazı Emniyet Müdürlüklerin içerisinde bulunan Maliye veznesinde yatırılabilir. Bankadan alınan dekontlar imzalı ve tahsil edilmiştir kaşeli olacak ve dekontların aslı getirilecektir.Müracaata gelinirken şahısların kimlik bilgilerinin içinde bulundukları son durumlarını bildirir şekilde olması gerekmektedir.6 yaşını bitirmiş 7 yaşından gün almış çocukların parmak izlerinin alınması gerekmektedir.15 yaşından itibaren nüfus cüzdanları fotoğraflı olmalıdır.Nüfus Cüzdanında T.C.Kimlik numarası olması gerekmektedir.18 yaş altında bulunan çocuklarda anne baba muvafakatnamesi gerekmektedir. Şubemizde memur huzurunda yapılmaktadır. Anne yada babadan birinin hazır olmadığı durumlarda; yurtdışında ise İlgili Konsoloslukdan muvafakatname düzenlenerek konsolosluğun faksından Pasaport Şube Müdürlüğünün 0 242 227 96 06 numaralı faksına gönderilmesi halinde kabul edilmektedir. Anne yada babadan birinin başka ilde bulunması halinde o ilin noterinden muvafakatname düzenleterek aslının gönderilmesi gerekmektedir.
18 yaşından küçük çocukların pasaport işlemlerinde ebeveynlerin çocuk ile birlikte gelmeleri halinde muvafakat işlemlerinin Pasaport Şube Müdürlüğünce yapılabildiği, Noterler aracılığı ile ya da yurt dışından muvafakat name verilmiş ise anne ve babadan herhangi birinin çocuk ile birlikte pasaport işlemlerini yaptırmak üzere Pasaport Şube Müdürlüğü’ne gelmelerinin gerektiği, gelemeyeceklerin ise çocukla birlikte gelecek olan şahsa pasaport işlemlerini yürütmesi ile ilgili vekâletname vermeleri gerekmektedir.
Boşanma olması halinde pasaport talebinde bulunan 18 yaş altı çocuklara ait muvafakat için Mahkemelerce verilmiş ve kesinleşme şerhi bulunan velayet kararı veya Nüfus Müdürlüklerinden alınacak vukuatlı (ayrıntılı) nüfus kayıt örneği istenmektedir. (Nüfus Müdürlüğü tarafından velayet kararı kimlik paylaşım sistemine eklenmiş ise sistem üzerinden de Pasaport Şubesinde çıkartılır)
HATIRLATMA : YAPACAĞINIZ YURT DIŞI SEYAHATİNDEN VEYA VİZE BAŞVURUSUNDAN EN AZ 1 AY ÖNCE PASAPORT MÜRACAATINDA BULUNMANIZI TAVSİYE EDERİZ. YOĞUNLUK YAŞANAN DÖNEMLERDE TESLİMAT SÜRESİ 10-15 GÜNÜ BULABİLMEKTEDİR. ACİL PASAPORT TALEBİNDE BULUNAN VATANDAŞLARIMIZIN DURUMUNU GÖSTERİR BELGE (SAĞLIK, VEFAT, SEYAHAT BİLETİ GİBİ) SUNMASI HALİNDE YARDIMCI OLUNABİLMEKTEDİR.PEK ÇOK ÜLKE 6 AYDAN FAZLA SÜRELİ PASAPORT İLE ÜLKELERİNE GİRİŞE İZİN VERDİĞİ İÇİN YAPACAĞINIZ MÜRACAATTA EN AZ 2 YILLIK SÜRELİ PASAPORT ALMANIZI TAVSİYE EDERİZ.

e -pasaport-çıkartmak-için -gerekli-evraklar

E Pasaport Başvurusu/Müracaatı için Gerekli Evraklar,Belgeler” da bir yorum

  1. A tilla bayir

    Meraba benim yenipasaport var ama 4 ayin 5 de bitiyor suresi ben Turkiye,ye 3ayin 21 degidecegim3gun sonra donecegim sakinca varmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir