E Pasaport Takip Sorgulama, PTT pasaportum nerede?

Tarafından   11/07/2015

pasaportun-nrede-sorgula-ptt-pasaport-takip

Pasaportun Nerede Tıkla Öğren

yazımızın konusu  ptt pasaport takip sorgulama ..pasaportum nerede? pasaportum ne zaman teslim edilecek?ptt kargo takip e pasaport..E pasaport randevu sistemi üzerinden randevu alarak , ilgili emniyet il ve ilçe müdürlerininin pasaport şubelerinden başvuru işlemleriniz tamamlandıktan sonra ,pasaport bilgileriniz 1 kaç dakika içersinde Ankara Gölbaşı pasaport basım merkezine ulaştırılır.

Yoğunluğa göre 1 ya da 2 hafta içersinde pasaportunuz hazırlanıp başvuru esnasında vermiş olduğunuz adrese kargo ile pasaportunuz gönderilecektir.

İşte pasaport basım ve gönderim aşamasında pasaportunuzun ne aşamada olduğunu ve  ne zaman teslim edileceğini online sorgulayabilirsiniz.

e-Pasaportumu nereden alabilirim ?
Yurtiçinde yaşayanların e-Pasaportları doğrudan adreslerine gönderilebilirken yurtdışında yaşayanların e-Pasaportları niçin adreslerine gönderilmiyor ?
YURTDIŞI BAŞVURU BİLGİSİ : Yurt içinde yaşayanların eski pasaportları e-Pasaport başvuruları sırasında iptal edilmekte ve başvuru sahibinin e-Pasaportunu alması için tekrar başvuru merkezine gelmesine gerek kalmamaktadır. Öte yandan, bilindiği gibi yurtdışında pasaport aynı zamanda kişinin kimliği yerine de geçmekte ve birçok resmi işlemde kullanılmaktadır. Bu nedenle, e-Pasaport başvurusunda bulunan vatandaşlarımızın başvurusu sonuçlanıp yeni pasaportlarını alıncaya kadar geçecek süre içinde pasaportsuz kalmalarını önlemek amacıyla mevcut pasaportları başvuru sırasında iptal edilmemektedir. Yeni pasaport, başvurulan temsilciliğe ulaştığında başvuru sahibi temsilcliğimize davet edilecek ve eski pasaportun işlem sayfaları iptal edildikten sonra e-Pasaportu, iptal edilmiş eski pasaportla birlikte başvuru sahibine imza karşılığında teslim edilmektedir. Bu nedenle, yurtdışında yaşayan başvuru sahiplerinin e-Pasaportlarının yalnızca başvuru merkezlerinde (Büyükelçiliklerin Konsolosluk Şubeleri ve Başkonsolosluklar) teslim edilmektedir.
Düzenlenen e-Pasaportların gönderimi ile ilgili herhangi bir ücret ödemem gerekir mi ?
YURTİÇİ BAŞVURU BİLGİSİ : PTT tarafından adrese gönderilen pasaportlar için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. YURTDIŞI BAŞVURU BİLGİSİ : Türkiye’de düzenlenen e-Pasaportların dış temsilciliklerimize gönderim ücreti olarak, 3 Avro veya karşılığındaki yerel para tahsil edilmektedir.

e-Pasaportumu başvuru yaptıktan kaç gün sonra alabilirim ?
Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı) sırasına girmektedir. e-Pasaportların kişiselleştirilme işlemi Hac, Umre, Tatil sezonu vb. zamanlarda yaşanan müracaat yoğunluğu ve Darphaneden ihtiyaca cevap verecek kadar pasaport teslim edilmemesi vb. durumlar olmadığı sürelerde başvurunun yapıldığı gün içinde sonlandırılmaktadır. Ancak pasaport tanzim sisteminin çok bileşenli bir bilişim sistemi olması dolayısıyla yaşanabilecek aksaklıklar göz önünde bulundurularak pasaport talep edecek vatandaşlarımızın planladıkları seyahatten en az on beş (15) gün önce müracaatlarını yapmaları önem arz etmektedir. YURTİÇİ BAŞVURU BİLGİSİ : e-Pasaport başvurularının yurtiçinde istisna durumlar dışında ortalama olarak 5 – 7 mesai gününde sonuçlandırılması öngörülmektedir. YURTDIŞI BAŞVURU BİLGİSİ : e-Pasaport başvurularının yurtdışında istisna durumlar dışında ortalama olarak 7 – 10 mesai gününde sonuçlandırılması öngörülmektedir.
e-Pasaportumu bir yakınım teslim alabilir mi ?
e-Pasaportunuz, başvuru sırasında muvafakatini belirteceğiniz kişiye imza karşılığında teslim edilebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir