Haç ve Umre için Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarafından   02/14/2015

Haç - Umre- için -Pasaport -BaşvurusuHaç için pasaport başvurusu nasıl yapılır? Haç için pasaport müracaat naıl yapılır hangi belgeler gerekli?Umre için pasaport başvurusu nasıl yapılır? Pasaport başvurusu kaç gün içinde sonuçlanır?
Haç ve umre başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın öncelikle e pasaport randevu sisteminden  ilgi emniyet müdürlüklerinden randevu almaları gerekmektedir.Sitemizden e pasaport başvuru linkini kullanarak başvurunuzu yapıp randevu alabilirsiniz veya daha önceki başvurularınıza ait randevu bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.
E pasaport randevusu yaptıktan sonra belgelerinizi hazırlayın
Başvurunuz için gelirken yanınızda bulundurmanız gereken belgeleri hazırlayın. Gerekli belgeler Online Randevu talebiniz sırasında sistem tarafından size gösterilecektir.
Başvurunuzu Yapın
Hazırladığınız belgelerle birlikte randevu aldığınız tarih, saat ve yerde (ilgili emniyetten)başvurunuzu hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.
Başvuru işlemi ortalama olarak 5-10 dk. içinde tamamlanmaktadır. Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı/yazım) sırasına girmektedir.
e Pasaport başvurularının yurtiçinde istisna durumlar dışında ortalama olarak 5 – 7 günde sonuçlandırılması öngörülmektedir.
e-Pasaportların kişiselleştirilme işlemi Hac, Umre, Tatil sezonu vb. zamanlarda yaşanan müracaat yoğunluğu ve Darphaneden ihtiyaca cevap verecek kadar pasaport teslim edilmemesi vb. durumlar olmadığı sürelerde başvurunun yapıldığı gün içinde sonlandırılmaktadır. Ancak pasaport tanzim sisteminin çok bileşenli bir bilişim sistemi olması dolayısıyla yaşanabilecek aksaklıklar göz önünde bulundurularak pasaport talep edecek vatandaşlarımızın planladıkları seyahatten en az on beş (15) gün önce müracaatlarını yapmaları önem arz etmektedir.
Türkiye Pasaport Harç ve Defter Bedelleri
Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 105,8 TL 82,5 TL 188,3 TL
1 YIL 154,7 TL 82,5 TL 237,2 TL
2 YIL 252,4 TL 82,5 TL 334,9 TL
3 YIL 358,4 TL 82,5 TL 440,9 TL
4 – 10 YIL 505 TL 82,5 TL 587,5 TL

Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği ile Resmi Gazetede yayımlanmaktadır.

e -pasaport-randevu-hac-umre

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir