Husisi(Yeşil) Pasaport Nasıl Çıkartılır,Gerekli Belgeler Neler?

Tarafından   02/27/2015

yesil-pasaport-nasıl -alınır-Yeşil pasaport nereden alınır?kimler yeşil pasaport alabilir?Yeşil (hususi) pasaport başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?yeşil pasaport başvuru formu nereden alınır?Yeşil pasaport çıkartmak için harç ödenir mi?
Nüfus cüzdanı, emekli olduğunuzda kadro derecenizi gösterir kurumunuzdan alacağınız belge ve emekliyseniz emekli tanıtım kartıyla birlikte Türkiye’de yaşıyorsanız bulunduğunuz ilin Emniyet Müdürlüğüne, yurt dışında T.C. temsilciliklerine başvurmanız gerekmektedir.
Yeşil Hususi Pasaport Form İndirmek için Tıklayınız..
Çalışanlar için: Talep edenin mensubu bulunduğu kurumdan onaylanmış Hususi Damgalı Pasaport talep formu, (Emekli olanların veya istifa edenlerin alttaki açıklamaları dikkate alması gerekmektedir.)
2 adet 50×60 mm.ebadında biyometrik fotoğraf,
Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi, (Sürücü Belgesi veya eski pasaport müracaat esnasında kabul edilememektedir.)
Kişi başı birer adet tam kapaklı kırmızı renkli karton dosya,
18 yaşından küçükler ve mahcurlar için muvaffakatname,
13-25 yaş arası çocuklar alacaksa öğrenci belgesi,(alttaki açıklamaların dikkate alınması)
Ayrıca varsa eski pasaportun getirilmesi gerekmektedir.
ÖNEMLİ NOT: 1- Hususi Damgalı Pasaport alacaklar sadece pasaport cüzdan bedeli yatıracaktır. Ayrıca harç bedeli yatırılmaması önemle rica olunur.
2-YAPACAĞINIZ YURT DIŞI SEYAHATİNDEN VEYA VİZE BAŞVURUSUNDAN EN AZ 1 AY ÖNCE PASAPORT MÜRACAATINDA BULUNMANIZI TAVSİYE EDERİZ. YOĞUNLUK YAŞANAN DÖNEMLERDE TESLİMAT SÜRESİ 10-15 GÜNÜ BULABİLMEKTEDİR. ACİL PASAPORT TALEBİNDE BULUNAN VATANDAŞLARIMIZIN DURUMUNU GÖSTERİR BELGE (SAĞLIK, VEFAT, SEYAHAT BİLETİ GİBİ) SUNMASI HALİNDE YARDIMCI OLUNABİLMEKTEDİR.
MUVAFAKATNAME
Reşit olmayan çocuklar ve kendini temsil etme yetkisine sahip olmayanlar için her pasaport işleminde muvafakatname gerekmektedir. Anne ve baba çocuk ile Pasaport Şube Müdürlüğüne gelindiğinde muvafakatname müracaat memuru tarafından düzenlenmektedir.
Anne yada babadan birinin olmadığı zaman Yurtdışında ise İlgi Konsolosluktan muvafakatname düzenlenerek konsolosluğun faksından Pasaport Şube Müdürlüğü 0 242 227 96 06 numaralı faksına gönderilmesi halinde kabul edilmektedir. Anne yada babadan birinin hazır bulunmaması halinde noterden muafakatname düzenleterek aslının gönderilmesi gerekmektedir.
18 yaşından küçük çocukların pasaport işlemlerinde ebeveynlerin çocuk ile birlikte gelmeleri halinde muvafakat işlemlerinin Pasaport Şube Müdürlüğünce yapılabildiği, Noterler aracılığı ile ya da yurt dışından muvafakat name verilmiş ise anne ve babadan herhangi birinin çocuk ile birlikte pasaport işlemlerini yaptırmak üzere Pasaport Şube Müdürlüğü’ne gelmelerinin gerektiği, gelemeyeceklerin ise çocukla birlikte gelecek olan şahsa pasaport işlemlerini yürütmesi ile ilgili vekâletname vermeleri gerekmektedir.
NÜFUS CÜZDANI
Müracaata gelinirken şahısların kimlik bilgilerinin içinde bulundukları son durumlarını bildirir şekilde olması gerekmektedir. (Boşanma veya eşlerin vefatı durumunda nüfus cüzdanı değiştirilerek gelinmelidir.) 15 yaşından itibaren nüfus cüzdanları fotoğraflı olmalıdır.

EMEKLİ OLANLAR VEYA İSTİFA EDENLER İÇİN YEŞİL PASAPORT

İlimizden emekli olanlar veya istifa edenler (Tarım İl Müdürlüğü ve Askeri personel hariç) kurumlarının Antalya İl Müdürlüğünden, başka ilden emekli olanlar veya istifa edenler; En son çalıştıkları il , bağlı bulundukları Bakanlık veya Genel Müdürlüklerinden, emekli oldukları veya istifa ettikleri tarihteki kadro derece ve unvanlarını bildirir belge getireceklerdir. Ancak emekli olduktan sonra Hususi Damgalı pasaport almışsa veya pasaportunun meslek hanesi bölümünde veya açıklamalar sayfasında emekli / istifa(müstafi) yazıyorsa, kurumlarından son durumlarını bildiren belge daha önce alındığından bir daha talep edilmemektedir.
Emekli olan veya istifa eden hak sahibi eşi ve çocukları için pasaport müracaatına kendisi bizzat gelmelidir. Aksi takdirde noterden vekalet verilmesi gerekmektedir.
FOTOĞRAF
Kendisi ile birlikte pasaport alacağı eşi ve çocuklarının nüfus cüzdanının aslı, fotokopisi ile 2 adet biyometrik fotoğraf getirmesi gerekmektedir. (Fotoğraflar için ilgili sayfadaki bilgilerin dikkate alınması rica olunur.)
PARMAK İZİ
Pasaport alacak olan eşler ve çocuklarının da (yedi yaşından gün almışsa) parmak izleri alınmaktadır. Pasaport alacak hak sahibi, eş ve çocuklarının Pasaport Şube Müdürlüğüne bizzat gelmesi gerekmektedir.
AÇIKLAMALAR
Çocuklar bekar ve çalışmıyorsa hak sahibi yaşadığı sürece 18 yaşının ikmaline kadar Hususi pasaport alabilirler. 18 Yaşını dolduran çocuklar halen sigortalı işte çalışmıyor ve öğrenci olduklarını (Üniversite, açık öğretim ,lise, açık lise vb.) belgelemeleri halinde, 25 yaşının ikmaline kadar pasaport alabilirler.
Anne ve Babası boşanmış ergin olmayan velayet hakkı yargı kararı ile anne veya babadan hangisine verilmiş olursa olsun, çocuğun ebeveynlerinden hangisinin hususi damgalı pasaport alma hakkı var ise yargı kararı ile velayet hakkı verilen ebeveynin hususi damgalı pasaport alması için muvafakat vermesi halinde Anne ve Babası boşanmış ergin olmayan çocuğa ebeveyninin hakkından hususi damgalı pasaport verilmektedir.
Yine evlilik dışında nesebi gayri sahih çocukların baba tarafından tanınmış ve nüfus kütüğüne kaydını yaptırmış olması ayrıca annesinin hususi damgalı pasaport alması için muvafakat vermesi halinde ergin olmayan çocuğa ebeveyninin hakkından hususi damgalı pasaport verilir.
Vefat eden ebeveyninden dolayı emekli aylığı (yetim maaşı) bağlanan çocuklar, iş sahibi olarak değerlendirilmeyip diğer şartları taşımaları halinde husus damgalı pasaport verilmektedir.
Ergin olsalar dahi, evli olmayan, is sahibi olmayıp aynı zamanda bedensel, zihinsel, ruhsal özürlerden en az biri nedeniyle sürekli başkasına muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği, sağlık kurulu raporu ile belgeleyen çocuklarına da anne ve babası hakkından Hususi pasaport verilir.
Hak sahibi Yurt dışında olması durumunda Pasaport talep formunda bulunan “Hak Sahibinin İmzası” bölümünün, eşi tarafından veya üçüncü şahıslar tarafından imzalanabilmesi için hak sahibinin resmi (Yabancı ülke Büyükelçilik veya Baş Konsolosluktan alınacak vekâletin aslı ve Müdürlüğümüze alan numaralarından sonra 227 96 06 nolu faks çekilecek) makamdan tasdikli vekâletnamesinin talep formuna eklenmesi gerekmektedir.
Konsolosluk aracılığıyla Vekalet vermeniz durumunda (benim hakkımdan dolayı eşim ve/veya çocuğumun hususi damgalı yeşil pasaport almalarına rıza gösteriyorum şeklinde) eş ve çocuklarınız sizin hakkınızdan dolayı yeşil pasaport alabilirler.
Hak sahibi ilimizde olmadan, başka ilden Hususi Damgalı Pasaport talebinde bulunan çalışanların eş ve çocukları kurumlarından Hususi Damgalı pasaport formu düzenletmesi durumunda pasaport alabilirler.
Evlat edinilen çocuklar, evlat edinildiğinin belgelendirilmesi halinde Hususi Damgalı pasaport alabilirler.
Hususi damgalı pasaport müracaatları sadece il merkezinde Pasaport Şube Müdürlüğünde alınmaktadır.
Hususi Pasaport talebinde bulunan çalışanlar için hususi pasaport talep formunda, ilk defa pasaport alacak emekliler, emekli oldukları kurumdan belge alırken tahsil durumlarınında belirtilmesi, ayrıca pasaportunu yenilemek isteyen daha önce hususi pasaport almış emekliler tahsil durumunu resmi belge yada resmi kurum kimliği ile belgelendirmesi gerekmektedir.

yeşil-pasaport-randevu-al

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir