İş Adamları İçin Yeşil Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarafından   06/25/2016

İş adamlarına yeşil pasaport verilmesi için düzenleme yapılıyor.Peki hangi iş adamları yeşil pasaport alabilir? Yeşil Pasaport başvurusu nasıl yapılır? yeşil pasaport için gerekli belgeler neler?

Hükümet, İngiltere’nin AB’den çıkması ile başlayan krize ve küresel durgunluğa meydan okuyan 500 milyar dolarlık ihracat hedefine odaklı “vizyon paketi” hazırladı. Meclis’e gönderilen yaklaşık 100 maddelik tasarıda, ihracatçıya iki yıllığına yeşil pasaport verilmesinden yurtdışındaki gayrimenkulünü de satıp parasını getirene sınırsız güvenceye, yatırımcıdan tek kuruş imar, inşa harcı alınmamasından turizmin de ihracat sayılmasına kadar önemli başlıklar yer alıyor.
is-adimi-icin-yesil-pasaport
İHRACAT TUTARINA GÖRE PASAPORT

İş adamlarının uzun süredir gündeme getirdiği bir talep karşılık buluyor.Hükümet’in Meclis’e gönderdiği yatırım ortamının iyileştirilmesi yasa tasarısıyla pasaport yasası da değişiyor.

Tasarıdaki maddeye göre son üç yıllık ortalama ihracat tutarı Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği değerin üstünde olan firma yetkililerine yeşil pasaport verilecek. İşadamlarının yeşil pasaport süresi iki yıl olacak.

İHRACATÇIYA YEŞİL PASAPORT: Yıllık ortalama ihracat değerine göre yapılan sınıflandırmada, son 3 yılda yıllık ortalama ihracat tutarı Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek değer üzerinde olan firma yetkililerine iki yıl süreyle hususi damgalı pasaport verilecek.

SADECE PARA DEĞİL GAYRİMENKULE DE GÜVENCE: Yurtdışındaki varlıkların Türkiye’ye getirilmesi teşvik ediliyor. Bu kez sadece para, altın, döviz değil gayrimenkulünü satıp getiren de her türlü güvenceden yararlanacak. Geçmiş yıllardaki uygulamalardan farklı olarak hiçbir şekilde vergi alınmayacak, inceleme yapılmayacak.

ÜCRET YÜKÜ HAFİFLİYOR: İşletme gelirinin yüzde 85’ini ve daha fazlasını yurtdışından müşteri getirerek sağlayan firmalardaki nitelikli personelin ücreti üzerinden vergi alınmayacak.

BES’TE 10 YILDAN FAZLA KALAN YAŞADI: Birikimli hayat sigortaları ve bireysel emeklilikte ayrılanın toplu para alması yerine düzenli maaş alması teşvik ediliyor. Bireysel emeklilik sistemi ve hayat sigortalarında 10 yıl ve üzeri kalanlardan gelir vergisi alınmayacak.

ENERJİ TASARRUFUNA DESTEK: Ticari işletmelere dahil binalar için yapılan ısı yalıtımı, enerji tasarrufu sağlamaya yönelik harcamalar doğrudan gider yazılabilecek.

ELDE TUTMA SÜRESİNE GÖRE STOPAJ: Sermaye piyasası araçlarını elinde tutma süresine göre stopaj indirimi geliyor. Tacirler arasındaki ipotek işlemlerinde hesaplanan tapu harcının yüzde 50’si alınmayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir