Kayıp ,Çalıntı Pasaport Müraacat İşlemleri İçin Tıklayınız..

Tarafından   02/14/2015

kayıp-çalıntı-pasaport -çıkarma-işlemleriKayıp ve çalıntı işlemleri için nereye başvurulacak? kayıp pasaport başvurusu nasıl yapılır?
E pasaportunu kaybedenlerin müracaat işlemleri ülkemiz genelindeki il ve İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliği tarafından yapılmaktadır.
GEREKLİ EVRAKLAR:
2 Adet Biyometrik Fotoğraf
– Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere)
– 50mm X 60mm ebatlarında
– Arka Fonu Beyaz
– Biyometrik özelliklere sahip
Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı, başvuru esnasında ibraz edilmeli.
Müracaat sırasında parmak izi alınacaktır. Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır.Daha önce herhangi bir sebeple( sürücü belgesi, silah ruhsatı, pasaport alan) parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelendirmeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmayacaktır.2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır.
Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı.
– Dekontun üzerinde Tahsil Edilmiştir kaşesinin basılması
– Dekontun 1. Nüshasının müracaatta sunulması (en üst nüsha)
– Dekontun üzerinde tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir
Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı getirilmelidir.
Önemli Notlar
Pasaport müracaatı yapacak kişinin başvuru esnasında mutlaka bulunması gerekmektedir. Kişi olmadan ya da vekâletname ile müracaat kabul edilmemektedir. Eski tip(Lacivert) pasaportunun kaybından Pasaport Şube Müdürlüğüne müracaat edecek vatandaşlarımızın müracaatları randevusuz olarak alınmaktadır.
Yeni tip (Bordo) pasaportunun kaybından dolayı yeniden pasaport almak isteyen vatandaşlarımız İlçe Emniyet Müdürlüğü-Pasaport Büro Amirliğine müracaat edeceklerdir. Müracaatınızı randevu alarak ya da randevusuz olarak yapabilirsiniz. Ancak randevusuz yapılacak müracaatlarda işlem önceliğinin randevulu vatandaşlarımıza ait olduğu unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir