VİZESİZ AVRUPA İÇİN E PASAPORTLAR DEĞİŞECEK

Tarafından   12/14/2015

e-pasaportlar-degisiyor-parmak-izi-olan-pasaportlarVizesiz Avrupa Birliği için kullanımda olan tüm pasaportlar değişecek.paramak izi olan pasaportlar nasıl alınacak?yeni pasaportlar nasıl olacak?
Avrupa Biriliği ülkelerine vizesiz gitmek için yapmamız gereken, beklentiler içinde yer alanşartlardan biride pasaportlarla ilgili. Şu an pasaportlar biyometrik verili pasaport haline geldi. Ama tam güvenli hale gelmesi için bir de parmak izide eklenecek. Pasaportlar değişecek.

Artık şengen bölgesine vizesiz seyahat etmek isteyen vatandaşlar pasaportlarını değiştirecek, parmak izi olan pasaport alacak. Daha önce pasaport almış harcını ödemiş vatandaşlar yeni pasaportlar için yeniden harç ödemeyecek. Sadece cüzdan bedeli ödenecek.İleride pasaport ile değil vatandaşlar yeni kimlik kartlarıyla da seyahat edebilir hale gelecek (yeni biyometrik kimlik kartları)

ŞENGEN BÖLGESİ VİZELERİ KALKACAK
* Müzakere süreci bu zirve bildirisinin boyutlarından sadece birisi. Çok önemli başka unsurlar var. Bunlardan bir tanesi vizeler. Vizeler kalkacak.
* Vizelerin kalkması 1980 askeri darbesi sonucunda maalesef ortaya çıkmış bir yanlışlığın giderilmesi olacak ve 2016 Ekim ayında vizeler kalkacak.
* 2013 yılında imzaladığımız geri kabul anlaşmasına AB’nin öne sürdüğü 72 beklentiyi bağladık. Vizeler kalkmadığı takdirde geri kabul anlaşmasını feshedebileceğimiz bir yapı kurduk. Ve Türkiye’nin yerine getiremeyeceği hiçbir beklenti de yok.
* Bu 72 beklenti için 11 yasanın çıkması lazım. Bunun için reform eylem gurubunu topladık. Bunlardan biri kişisel verilerin korunması. Hazır zaten bu taslak. Ocak ayında çıkacak. Bunun dışında kalan 10 yasayı vakit kaybetmemek için tek bir paket halinde meclise sunacağız.
* Vizelerin kalkması vatandaşlarımızın beklediği, Türkiye’nin yararına bir şey ancak bu 11 yasa Türkiye’ye vizeler kalkmasa bile Türk insanının refahı için çıkması gereken yasalar. Bunu muhalefeet desteği ile çıkarmayı arzu ediyoruz. Bu yasalar çıktıktan sonra AB Komisyonu Mart ayında bir rapor yayımlayacak ve Türkiye’nin bu 72 beklentiyi gerçekleştirmekte katettiği mesafe tescil edilecek. Biz geri kabul anlaşmasını Temmuz ayında yürürlüğe sokacağız 3 aylık deneme mahiyetinde. Ekim ayında da komisyon son kararını verecek, konseye ‘vize kalkabilir’ mütalaası verecek. Konsey de vizelerin kaldırılmasını sağlayacak. Süreç böyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir