YENİ ÇİPLİ E-PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ 2016

Tarafından   05/04/2016

yeni-pasaport-randevu-almaYeni çipli e pasaport nasıl çıkartılır? Yeni pasaport randevu alma ve başvuru işlemleri nasıl yapılır? 2016
Vizesiz Avrupa Birliği seyhatı için şart koşulan yeni çipli pasaportlar çok merak ediliyor.Schengen vizesi ile giriş yapılan ülkelere vizesiz ulaşım için şart koşulan yeni çipli pasaportlar ile birlikte yurt dışına çıkmanın çok daha kolay olması bekleniyor. 2016 Mayıs ayında dağıtılmaya başlanacak olan yeni pasaportlar hakkında merak edilenler ve pasaport başvurusu çin gerekli evraklar neler hepsi yazımızın devamında..

Yurtdışına çıkmak için (vizesiz AB için) şart koşulan pasaportlar dağıtılmaya başlanıyor.. Yeni pasaportlar, şu an kullanılanlardan daha küçük ebatlarda olacaklar. Çipli pasaport olarak da isimlendirilen pasaportlar ile yurt dışına çıkmanın daha kolay olması bekleniyor. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru’nun yaptığı açıklamalara göre yeni çipli pasaport 2016 yılında verilmeye başlanacak. Vize muafiyeti sağlayacak olan yeni pasaportlar ne zaman verilecek? 2016 yeni çipli pasaport ne zaman kullanılacak gibi sorular sıklıkla cevap arıyor. Türk vatandaşlarının Schengen vizesi bölgelerine vizesiz seyahat edebilmelerini sağlamayı amaçlayan yeni çipli pasaportlar hakkında merak edilen birçok soru işareti var. Ayrıca pasaport için gerekli evraklar da çok merak ediliyor. 2016’da verilmeye başlanacak olan yeni çipli pasaport için merak edilenlerin hepsi epasaportrandevu.com ‘da

vizesiz-avrupa-icin-yeni-cipli-e-pasaport-basvurusuYENİ PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

2016 YENİ ÇİPLİ PASAPORT İŞLEMLERİ

Yeni pasaportlar hakkında akıllarda birçok soru işareti var. Schengen vizesi ile giriş yapılan ülkelere vizesiz ulaşımı sağlamayı amaçlayan yeni çipli pasaportlar ile birlikte yurt dışına çıkmanın çok daha kolay olması bekleniyor. Yeni pasaportlar ne zaman verilecek sorusunun cevabı çok merak ediliyor ve sıklıkla araştırılıyor. Yeni çipli pasaportlar, mayıs ayı sonundan itibaren verilmeye başlanacak. Ekim ayında da yeni nesil endüstriyel pasaportlar devreye girecek. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, geçen hafta yapmış olduğu açıklamada yapılan çalışmaların ardından AB’nin öngördüğü 72 kriterden 44’ünü karşılandığını ve kalan 28 kriter üzerinde çalışmaların devam ettiğini ve ay sonundan itibaren şartların tamamının yerine getirilmiş olunacağını belirtti. Koru ayrıca vize muafiyetinin 1 Temmuz’da uygulamaya geçmesini beklediklerini de belirtti. Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vize gerektirmeksizin seyahat edebilmesini sağlayacak biyometrik veri (parmak izi) yüklenebilen pasaportlar, mayıs ayı sonu itibariyle verilmeye başlanacak.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaportsuz olarak, Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ile sadece Gürcistan’a ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gidebilir. Bu ülkeler dışındaki yerlere gidebilmek içinse e-pasaportunuz olmalı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaportsuz olarak, Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ile sadece Gürcistan’a ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gidebilir. Fakat nüfus cüzdanında fotoğraf olmayanlar Gürcistan’a alınmıyor. 15 yaşından küçüklerin kimliklerinde fotoğraf olmadığı için sorun oluyor. Gürcistan’a çocuğunuzla birlikte gidecekseniz, nüfus müdürlüğüne gidip çocuğunuzun kimliğini fotoğraflı olarak yenilemelisiniz.

PASAPORT TÜRLERİ VE RENKLERİ

Pasaport süresi uzatılıyor mu sorusu sıklıkla sorulmakta. Fakat 2011 yılı Şubat ayı itibariyle pasaport uzatması, pasaport yenilemesi yapılmıyor. Süresi biten pasaport devre dışı bırakılıyor ve yeniden pasaport çıkarmak gerekiyor. Şubat 2011’de pasaport renkleri de değişti. 2015 yılının Kasım ayında ise eski pasaportlar geçersiz oldu. Pasaport renkleri ne anlama gelir sorusunun cevabı çok merak ediliyordu. Çeşitli renkleri olan pasaportlar, türlerine göre renklendiriliyorlar. Pasaport renkleri bordo, yeşil, siyah ve gri olarak değişiyor. Eskiden lacivert renk olan Umumi Pasaport (sıradan vatandaş, lacivert pasaport) rengi, bordo olarak değiştirildi. Yeşil renk olan Hususi Pasaport (üst düzey devlet memuru) halen yeşil renk olarak devam ediyor. Eskiden kırmızı renk olan Diplomatik Pasaport (milletvekili ve diplomatlar) artık siyah renk oldu. Gri renk olan Görev Pasaportu (yurtdışına göreve gönderilen devlet memuru) gri renk olarak devam ediyor.

Harçsız pasaport ise 25 yaşını doldurmamış üniversite öğrencileri tarafından sadece defter bedeli ücreti ödenerek alınabilen pasaport anlamına gelmektedir. Bu kolaylık sadece akademik çalışma nedeniyle yurtdışında kurs, kongre, değişim programına gidecek 25 yaşını doldurmamış (26 yaşından gün almamış) üniversite öğretim üyeleri için yurtdışında kalacağı süre kadar (1 hafta, 1 ay gibi) sağlanıyor. Hem çalıştığı kurumdan, hem karşı üniversiteden, hem de katılacağı kurs-eğitim-kongre gibi çalışma sekreterliğinden orjinal yazılarla pasaport başvurusu yapılması gerekiyor. Bu şekilde Bordo Pasaport alınmasına “Harçsız Pasaport” deniliyor.

PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

1- Pasaport başvurusu için belgelerinizi hazırlayın. Kimlik, 2 adet biyometrik fotoğraf ve banka dekontu gerekli olan belgeleri oluşturuyor. Eğer 18 – 25 yaşları arasında bir üniversite öğrencisi iseniz ve harçsız pasaport almak istiyorsanız okulunuzdan öğrenci belgesi almanız da gerekiyor. Harçsız pasaport için ödemeniz gereken tek fiyat, defter bedeli olan 87,50 TL oluyor. Harçsız olmayan pasaportların fiyatları ise kaç yıllık pasaport talep edildiğine göre değişiklik gösterebiliyor.
2- Randevu alın: İnternete girip adresinden pasaport başvurusu için yer-gün-saat randevusu alacaksınız. Bordo Pasaport (sıradan vatandaşlar) başvurusu için İl Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü seçebilirsiniz. Yeşil Pasaport başvurusu için sadece İl Emniyet Müdürlüğü’nü seçebilirsiniz.

PASAPORT RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYIN

3-Ödeme yapın: Umumi Pasaport (Bordo Pasaport) için anlaşmalı bir bankaya gidip pasaport harç ve defter (cüzdan) bedelini ödeyin ve iki nüsha dekont alın. Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport veya devlet memuru) için de bankaya gidip pasaport defter (cüzdan) bedelini ödeyin ve iki nüsha dekont alın. Anlaşmalı bankaların listesi yukarıdaki linkte mevcuttur.

4- Randevuya gidin: Randevu gününde belgelerinizle beraber başvuru için seçtiğiniz emniyet müdürlüğüne gideceksiniz. Pasaport alacak kişinin randevuya gitmesi zorunludur, yani sizin için başkası pasaport başvurusu yapamaz. Çünkü burada parmak izleriniz elektronik olarak kaydedilir. Randevu işlemleri yaklaşık olarak on dakika içinde sona erecektir.

5- Pasaportunuzu teslim alın: Başvurunuzu yaptıktan sonra pasaportunuz size kargo – kurye ile gönderiliyor. Başvurudan ortalama 7 iş günü sonra kargoya – kuryeye verilir, kargo – kurye 3 iş gününde teslim eder. Yani ortalama 10 iş gününde pasaport elinize geçer. Yoğunluğa göre kargoya teslim süresi değişiklik gösterebilmektedir, buna bağlı olarak pasaportun ulaşım süresi de değişebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir