Yeni epasaport nasıl çıkartılır? Tıkla Öğren

Tarafından   09/09/2015

pasaport-harclari-2015

Yeni E-Pasaport Başvurusu için Tıklayınız

yeni pasaport nasıl alınır? yeni pasaport başvurusu nasıl yapılır?yeni pasaport kaç para?yeni epasaport randevusu nasıl alınır? yeni pasaport kaç günde çıkar?
E pasaport bilindiği eski tip pasaportların yerine kullanılmaya başlanan yongolu yeni nesil pasaport türüdür.Dünya çapında birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde üretilen e-Pasaportlarda da yongalar arka kapakta bulunuyor. sahteciliğe karşı önlem olarak geliştirilmiş güvenlik katmanlarından birisi olan ve özel cihazlarla okunabilen yonga, pasaportta son nesil güvenlik önlemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. yeni epasaportlarda diğer ülke pasaportlarında olduğu gibi kimlik sayfalarının alt kısımlarında da her biri 44 karakterden oluşan iki satırlık yalnızca özel cihazla okunabilen alan yeralmaktadır.

E- PASAPORT ÇEŞİTLERİ

Umuma mahsus pasaport (Eski lacivert, yeni bordo renkte), hususi pasaport (yeşil renkte), hizmet pasaportu (gri renkte), diplomatik pasaport (eski kırmızı , yeni siyah renkte) olmak üzere 4 tip e-Pasaport vardır.

E-PASAPORT SÜRESİ NEZAMAN UZATILIR?

E pasaportların süresi uzatılmıyor.E-Pasaportunuzun süresi dolduğu takdirde yeni bir e-Pasaport başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

BAŞVURU İŞLEMLERİ NASIL NEREYE YAPILIYOR?

E pasaport işleöleri pasaport randevusu alındıktan sonra ilgili emniyet pasaport şubelerine yapılıyor.Başvuru işlemi ortalama olarak 5-10 dakika içinde tamamlayabilirsiniz. Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı/yazım) sırasına giriliyor.

E-PASAPORT NEREDEN ALINIR?

Yurttaşların müracaat aşamasında bildikleri cep telefonu numaralarına pasaport gönderisinin PTT Genel Müdürlüğü tarafından teslim alınmasından itibaren barkot numarası ile birlikte aşamaları hakkında SMS ile bilgilendirme hizmeti veriliyor. Başvuru sahiplerinin e-Pasaportları, PTT Kargo aracılığıyla doğrudan (müracaatta belirtilen) adreslerine gönderiliyor. E-Pasaport başvuru sahibine veya başvuru sırasında teslim alabilmesi için ismi belirtilen kişiye teslim ediliyor. Belirtilen adreste ilgili kişiye 2 defa ulaşılamaması durumunda e-Pasaport gönderileri 7 gün süre ile teslim alınmak üzere Posta Merkezinde bekletiliyor. 7 gün içerisinde Posta Merkezinden teslim alınmayan pasaport gönderileri, ilgilisi tarafından teslim alınana kadar muhafaza edilmek üzere müracaat ettikleri Pasaport Birimine gönderiliyor.

YURTDIŞI BAŞVURU BİLGİSİ: yurtdışında yaşayan yurttaşlar ise e-Pasaportlarını yalnızca başvuruda bulundukları Büyükelçilik veya Başkonsolosluktan teslim alınabilir.e -pasaport-randevu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir