Yeni Pasaportla Vizesiz Gidilebilecek Avrupa Ülkeleri Listesi 2016

Tarafından   03/30/2016

Vizesiz Avrupa için yeni pasaport nasıl alınır?Hangi avrupa ülkelerine vizesiz gidilir? Vizesiz avrupa seyhatı için gerekli belgeler neler? Yapılan anlaşma ile birlikte Avrupa Birliği ülkelerine uyumlu yeni pasaportlarla vizesiz gidilebilecek ülkelerin listesi;Almanya ,Avusturya, Belçika ,Bulgarista ,Çek Cumhuriyeti ,Danimarka ,Estonya ,Finlandiya,Fransa ,GKRY ,Hırvatistan ,Hollanda ,İngiltere ,İrlanda ,İspanya ,İsveç ,İtalya ,Letonya ,Litvanya ,Lüksemburg ,Macaristan,Malta ,Polonya ,Portekiz ,Romanya ,Slovakya ,Slovenya ,Yunanistanyeni-pasaportla-vizesiz-gidilecek-avrupa-ulkeleri-listesi

Yurtdışına çıkacaksanız pasaportunuz olmalı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaportsuz olarak, Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ile sadece Gürcistan’a ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gidebilir.
Önemli hatırlatma: Nüfus cüzdanında fotoğraf olmayanlar Gürcistan’a alınmıyor. 15 yaşından küçüklerin kimliklerinde fotoğraf olmadığı için sorun oluyor. Gürcistan’a çocukla gidecekseniz yapmanız gereken nüfus müdürlüğüne gidip çocuğunuzun kimliğini fotoğraflı olarak yenilemek.

Pasaport geçerlilik süresi ne kadardır? Kaç yıllık pasaport alınabilir?

Umumi Pasaport (bordo pasaport, sıradan vatandaş pasaportu) en az 6 aylık, en fazla 10 yıllık verilir.

Çocuklar ve Gençler nasıl pasaport alır?

Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport, devlet memuru pasaportu) standart olarak 5 yıllık verilmektedir. Yeşil pasaport sahipleri vize istemeyen bir ülkeye bile gitse yeşil pasaportunuzun “en az 3 ay geçerli olmalı” kuralına uygulanır.

Pasaport başvurusu yapmak için işlem adımları nedir? Pasaport almak için hazırlamanız gereken evraklar neler?

1- Pasaport başvurusu için belgelerinizi hazırlayın: Kimlik, fotoğraf ve banka dekontu gerekecek, sonra pasaport başvurusu için randevu alın ve randevuya zamanında gidin.

2- Ödeme yapın: Umumi Pasaport (Bordo Pasaport) için bankaya gidip pasaport harç ve defter (cüzdan) bedelini ödeyin ve iki nüsha dekont alın. Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport – devlet memuru) için bankaya gidip pasaport defter (cüzdan) bedelini ödeyin ve iki nüsha dekont alın.

3- Randevu alın: İnternete girip www.epasaport.gov.tr adresinden pasaport başvurusu için yer-gün-saat randevusu alacaksınız. Bordo Pasaport (sıradan vatandaşlar) başvurusu için İl Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü seçebilirsiniz. Yeşil Pasaport başvurusu için sadece İl Emniyet Müdürlüğü’nü seçebilirsiniz.

4- Randevuya gidin: Randevu gününde belgelerinizle beraber başvuru için seçtiğiniz emniyet müdürlüğüne gideceksiniz.

ÖNEMLİ NOT: Pasaport özel evraktır. Pasaport alacak kişinin randevuya gitmesi zorunludur, yani sizin için başkası pasaport başvurusu yapamaz.

5- Pasaportunuzu teslim alın: Başvurunuzu yaptıktan sonra pasaportunuz size kargo – kurye ile gönderiliyor. Başvurudan ortalama 7 iş günü sonra kargoya – kuryeye verilir, kargo – kurye 3 iş gününde teslim eder. Yani ortalama 10 iş gününde pasaport elinize geçer.

Umumi Pasaport (Bordo Pasaport, sıradan vatandaş pasaportu) başvurusu için emniyete giderken gereken belgeler neler?

İl ve ilçe emniyet müdürlüklerinden randevu alarak başvuru yapabilirsiniz.

1- Pasaport alacak kişinin gelmesi gerekli: Müracaatların şahsen yapılması gerekmektedir. 5682 sayılı Pasaport Kanunu’na göre, pasaport başvurularının şahsen yapılması gerektiğinden, sıfır (0) yaş da dahil olmak üzere tüm başvurularda başvuru sahiplerinin müracaat sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.

2- TC nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi: Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı, başvuru esnasında ibraz edilmeli.

3- Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere sahip 2 adet fotoğraf gerekli. Fotoğrafı çektirdiğiniz yere “pasaport için çektiriyorum” diye belirtin. Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere) şekilde olmalı. Fon beyaz renk, 5cm x 6cm ölçülerinde olmalı. Tam karşıdan çekilmeli, kişinin başı açık, gözlüksüz, saçlar toplanmış, ağız kapalı, yüz donuk ifade olacak.
4- Eski pasaportunuzu getirin: Varsa daha önceden alınmış pasaportunuzu verecek ve geçersiz yaptırıp geri alacaksınız.

5- Pasaport cüzdan bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız cüzdan bedeli (defter bedeli) dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

6- Pasaport harç bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız harç bedeli dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

7- Parmak izi alınacak: Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır. Daha önce herhangi bir sebeple parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelemeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmaz, 20 dakika zaman kazanır. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış herkesten parmak izi alınmaktadır.

Pasaport değişikliğinde yeniden harç yatacak mı?
AB Bakanı Volkan Bozkır parmak izli pasaportlara geçiş yapacak olan pasaport sahibi vatandaşların tekrar harç yatırmayacaklarını açıkladı.

Pasaport değişikliğinde yeniden harç yatacak mı?

AB ile vizelerin kaldırılması ile ilgili konuşan Bozkır “Vizeler iki ay içinde ya kalkacak ya da kalmayacak” dedi. Bozkır vizelerin belirlenen tarihte kaldırılmasının yüksek bir ihtimal olduğunu da sözlerine ekledi.

AB Bakanı Volkan Bozkır ayrıca parmak izli pasaportlara geçiş yapacak olan pasaport sahibi vatandaşların tekrar harç yatırmayacaklarını söyledi.

DEFTER BEDELİ ÖDENECEK

Bozkır, yeni pasaportlar için harç ödenmeyeceğini ancak sadece defter bedeli ödeneceğini belirtti.

Örneğin iki yıl önce 10 yıllık pasaport almış bir vatandaş yeni pasaport aldığında kalan 8 yıl için ayrıca bir harç ödemeyecek.

“PASAPORT HARÇLARI YÜKSEK DEĞİL”

Volkan Bozkır “pasaport harçlarının yüksek olduğu” şeklindeki yorumlara katılmadığını söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir